Компанија „Леони“ обележила је данас у Прокупљу 15 година рада у Србији. „Леони“ је своју прву фабрику у Србији отворио управо у том граду 2009. године. Пет година касније отворена је фабрика у Малошишту, а 2017. године и у Нишу. Компанија је и након тога наставила да шири своју мрежу, па је у Краљеву 2019. изграђена највећа ,,Лонијева“ фабрика не само у Србији, већ и у свету.
Компанија ,,Леони“ има око 12.500 запослених и највећи је послодавац у Србији у области индустрије. Обележавању јубилеја, поред челника компаније, присуствовала је министарка привреде Адријана Месаровић, затим званичници из Прокупља, Ниша, Краљева и Дољевца као и многобројни партнери и сарадници.
Министарка Месаровић је истакла да је ,,Леони“ не само један од кључних инвеститора, већ и поуздан партнер који са нама гради сигурнију и бољу будућност. Она је додала верује да ће наша сарадња наставити да јача, и да ћемо у будућности сведочити још већим улагањима и дубљој сарадњи.
Градоначелник Ниша Драгослав Павловић рекао је да је компанија Леони важан партнер и један од највећих послодаваца у Нишу. ,,Ове године навршава се 8 година од отварања погона у нашем граду и управо захваљујући тој великој инвестицији, број незапослених у Нишу је, после много година, почео значајније да пада. Та фабрика је и данас међу највећим у Нишу и зато ће Леони, без обзира на трансформације у власничкој структури на глобалном нивоу, у нама увек имати поузданог и искреног партнера и сарадника“, поручио је градоначелник Павловић.
Компанија „Леони“ производи оптичка влакна и кабловске снопове за аутомобиле премијум класе најпознатијих светских произвођача аутомобила. Као глобални добављач производа, решења и услуга за управљање енергијом и подацима у аутомобилској индустрији, остварује укупну продају од око 5,5 милијарди евра са око 95.000 запослених у 26 земаља широм света.
„Леони Србија“ извози комплетну производњу па је тако 2023. године била међу пет највећих српских извозника, а међу лидерима је и на подручју Регионалне привредне коморе Ниш. Компанија сарађује са око 700 локалних добављача и тиме вишеструко доприноси економском развоју Србије. Посебна пажња придаје се развоју запослених кроз тренинге и обуке, а бројним учешћима у друштвено одговорним акцијама значајно доприноси и развоју локалних средина.