Данас је обележен Дан музеја у Лесковцу свечаном седницом и отварањем изложбе „Писмо и традиција“ из Етнографског музеја Београд.
На свечаној седници у име локалне самоуправе и градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића обратила се Александра Стојановић, члан Градског већа, честитала је 76. рођендан музеју и рекла:
„Данас, када обележавамо дан установе четири пута проглашене најбољим музејем у Србији дан носиоца награде Жива за најбољи музеј на словенском говорном подручју и Сретењског ордена, славимо културну баштину, прошлост која нас обликује и инспирише за будућност.
Наш музеј је одраз наше историје, културе и идентитета. Он је чувар наших сећања, сведок времена које је прошло, али и водич за будуће генерације. Кроз његове ходнике пролазе приче наших предака, приче које нас уче, инспиришу и подсећају на то ко смо и одакле долазимо.
Зато га морамо неговати, подржавати и ширити, како би он остао виталан део наше заједнице. Народни музеј Лесковац ће и даље чуввар традиције, место које нас повезује са нашим коренима и подстиче нас да сањамо веће и боље снове.“
Дејан Антић, председник УО Народног музеја Лесковац, представио је извештај о раду ове институције културе. Истакао је важност подршке коју музеј ужива од стране државе, као и града Лесковца и казао да су сви поносни на оно што је учињено у претходних 12 месеци.
„Музеј је представио свој рад и Републику Србију на Међународној арехеолошкој берзи у Пестуму. Лесковачки зборник је категорисан као врхунски часопис националног значаја, мало је музејских часописа који могуи тиме да се поносе. Завршена је студија пописа ратни меморијала и град Лесковац је један од ретких који се може поносити чињеницом да је завршио ту обавезу.“
Подсетио је да је музеју од стране Министартсва одобребрено свих осам пријављених пројеката, као и на реконструкцију крова Градске куће и конзерваторско рестаураторске радове на спомен кући Косте Стаменковића.
Директор Народног музеја Лесковац Небојша Димитријевић је на свећаној седници казао:
„Успели смо да одговоримо свим задацима успешно а то је прикупљање, чување и презентација историјског материјала са подручја целог Јабланичког округа. Ово није Народни музеј Лесковца, ово је Народни музеј у Лесковцу који обухвата цео Јабланички округ, који обухвата једну ширу територију на којој се данас налазимо.
Пред нама је побољшање услова чувања предмета, презентација предмета, нове поставке. Никада у прошлости као сада нисмо могли да за један кратак временски период решимо два објекта. Република Србија је помогла око Царичиног града такође. Надам се да ћемо уз помоћ града Лесковца, Министарства културе и Републике Србије и даље достојно презентовати културно историјско наслеђе Лесковца и Јабланичког округа.“
Након свечане седнице, посетиоци су уживали у изложби Етнографског музеја у галерији Народног музеја Лесковац.