У организацији Народног музеја Лесковац и Института за савремену историју Београд у Лесковцу је данас одржана научна конференција под називом „Културно-историјска баштина југа Србије“. На овом скупу било је речи о завршетку Другог светског рата, као и о последицама успостављања новог политичког поретка на српским етничким просторима.
Научну конференцију у Скупштинској сали града свечано је отворио градоначелник Лесковца др сци. мед Горан Цветановић.
„Осам деценија је довољно дуг период да се осврнемо на достигнућа настала након победе над фашизмом. Једно од највећих културних достигнућа нашег града је отварање градског музеја, Народног музеја у Лесковцу који 76 година брине о културно историјском наслеђу нашег града и који је носилац најпрестижнијих домаћих и страних награда. 76 година Народни музеј у Лесковцу сакупља, обрађује, чува и излаже културно – историјско благо јужне Србије. За својих 76 година музеј је изградио репутацију једне озбиљне установе која свом послу приступа на професионалан начин. Како је растао музеј, тако је и скуп растао, тако су и теме постале шире, повећан је број излагача, добио је и међународну ноту, а радови су својим квалитетом подигли један од најстаријих музејских часописа, Лесковачки зборник, до највише научне категорије у нашој земљи“, рекао је градоначелник Цветановић додавши да садашње генерације морају да се потруде да промене садашњост како би будући нараштаји имали бољу и квалитетнију будућност
Скуп је добио локалну, али и ширу националну димензију и значај што потврђује и велики број пристиглих научних радова од којих је 37 прихваћено.
Данашњем догађају присуствовао је и државни секретар у Министарству културе и информисања и председник УО Народног музеја Дејан Антић, као и ректор Универзитета у Нишу, проф. др Јован Степановић.
„Данашњи датум је идеална прилика да са ове дистанце сагледамо све историјске потресе, који су обележили прошлост јужног поморавља, али и свих српских земаља, током нацистичке окупације. Други светски рат је у Лесковцу и даље јако болна тема, а неки од разлога за то су бројне цивилне жртве и братоубилачки ратови, као и огромна ратна разарања, која се везују за ово подручје“.
Јубиларни двадесети научни скуп, четрдесет година се без престанка одржава у Народном музеју у Лесковцу.