Централна манифестација у склопу обележавања Дана ослобођења, Свечана академија ,,Трагом завета и слободе“ одржана је у великој сали Дома војске у Нишу, у организацији Града Ниша и СУБНОР-а.
Академији је присуствовао министар културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић, државни секретари проф. др Дејан Антић и Братислав Ћирковић, Градоначелник Драгослав Павловић и његов заменик Лука Гашевић, чланови Градског већа, начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић, челници свих градских општина, представници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, СУБНОР-а, Удружења резервних војних старешина и ратних ветерана, као и низ других званица, гостију и грађана.
Министар Селаковић је рекао да овакви догађаји утврђују припадност Србије антифашистичком делу човечанства и да је српски народ увек био на правој страни историје.
„Осамдесета годишњица ослобођења Ниша, а кроз шест дана и осамдесета годишњица ослобођења наше престонице Београда јесу повод да још једном утврдимо и учврстимо своју припадност оном антифашистичком и напредном делу човечанства који је успео те 1944. и 1945. године да победи највеће зло у историји света које је претило да завлада и да доведе људски род морално, али и у сваком другом погледу, до самог дна“, рекао је Селаковић.
Градоначелник Драгослав Павловић је нагласио да су и народни хероји, и логор Црвени Крст, и бубањске песнице поноса, и Старо војничко гробље на Делијском вису, болни ожиљци Ниша из Другог светског рата.
,,Али, у исто време, ови трагови векова тамних и гомиле костију просутих, путоказ су наредним генерацијама. То су стопе историје страшне којима никада више не смемо поћи!
Часно је за домовину мрети, али лепше у њој спокојно живети! Србија је најлепша у миру! Зато визија мора бити јасна: Да своју отаџбину више никада не бранимо метком, већ лепотом, чашћу и знањем. Да част Србије брани неки нови Тесла, нови Пупин и нови Андрић. Ми смо народ племенитог духа, у нашем је срцу љубав јача од мржње. Зато, својим унуцима остављајмо бусију од знања, науке и књиге. Нек наша деца славе наша књижевна дела, а не наше ратне гробове и стратишта’’, рекао је градоначелник Ниша.
О важности антифашистичке борбе и догађајима и изазовима који су претходили избијању Другог светског рата говорили су и државни секретар Дејан Антић, као и председник нишког СУБНОР-а пуковник Анђелко Милићевић који је градоначелнику Павловићу и чланици Градског већа Ивани Цветковић уручио и плакете за сарадњу и допринос раду ове борачке организације.