Град Лесковац је свакој области, те и социјалној заштити посвећен континуирано и са константним повећањем издвајања. Ове године за област социјалне заштите у буџету је опредељено 502.535.000 динара. Редовно се измирују обавезе из ове, као и осталих области, попут једнократних помоћи корисницима Центра за социјални рад, подржавају удружења из области социјалне заштите и њихов рад. За ову намену у текућој години опредељено је 36 милиона динара и подржан рад 26 удружења и 48 пројеката.
Активности у току ове недеље доказују да је локална самоуправа социјалној заштити посвећена од малих корака, до крупних инвестиција.
Град Лесковац је у сарадњи са удружењем Чеп за хендикеп започео акцију прикупљања чепова како би тиме помогао набавку помагала особама са инвалидитетом. Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић редовно приликом доласка на посао одлаже чепове у метално срце које је за те намене постављено на портирници седишта града, што је учинио и у четвртак ове радне недеље.
Метална срца постављена су и на тргу у Лесковцу, Услужном центру, а додатна места за одлагање постављена су и у лесковачким институцијама. Поступак одлагања чепова је мали корак којим свако од нас може дати свој допринос и помоћи да се набаве помагала неопходна особама са инвалидитетом.
Једно од подржаних је и удружење МНРО, као и дневни боравак Дуга који је ове године прославио пунолетство и 18 година рада. Овај боравак почео је са радом уз велику подршку Министарства и гадоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића, који је тада обављао функцију председника скупштине општине Лесковац и дао овом удружењу на коришћење просторије које и данас користе и где тренутно свакодневно има око 20 корисника.
Труд да Лесковац постане место приступачно за све своје становнике и да се особама са инвалидитеом омогући да се укључе у редовне токове живота видиљив је на сваком кораку, а на овом пољу рад ће се наставити и убудуће. Кроз Лесковац су постављене стазе за слепе и слабовиде суграђане, Народни музеј Лесковац у свој рад укључио је и изложбу Додирни прошлост која омогућава слепима и слабовидима да се тактилним чулом упознају са историјом Лесковца, на објекту Центра за социјални рад постављени су рампа и лифт да би се олакшао приступ корисницима који користе инвалидска колица, а тај тип лифта постављен је и на објекту Спортско рекреативног центра Дубочица.
Имајући у виду да овај лифт тренутно није у функцији руководство града Лесковца овом приликом упућује апел руководству и запосленима у СРЦ Дубочица да што пре предузму мере и оспособе лифт, који су подсећамо добили од ресорног министарства а путем пројекта МС Удружења, како би сви заинтересовани суграђани који користе инвалидска колица могли да користе базен.
Подсетимо, у Лесковцу је изграђена и представљена и прва теретана намењена особама са инвалидитетом са савременим справама и уређајима прилагођенима свим корисницима.
Објекат који је доступан особама са инвалидитетом у нашем граду је и новоизграђени стадион Дубочица, овај бисер је захваљујући рампама приступачан за све који желе да прате утакмице. Зато је град Лесковац, на иницијативу градоначелника Цветановића, у сарадњи са чланом Градског већа Александром Пејчићем омогућио да корисници удружења из области социјалне заштите добију карте за утакмице Градског фудбалског клуба Дубочица, сви заинтересовани за то могу се обратити Александр Пејчићу путем телефона 016/200-804 или у згради општине на адреси Пана Ђукића 9.