Заменица градоначелника Лесковца др Лидија Димтријевић, потписала је данас у Свечаној сали града, уговоре о реализацији два пројекта са партнерским институцијама. Ова два пројекта проистекла су из стратегије одрживог интегралног развоја урбаног подручја града Лесковца. Град Лесковац на овај начин показује да води бригу о заштити животне средине јер оба пројекта се управо тичу унапређења квалитета живота, очувању и заштити животне средине у нашем граду. Уговор о реализацији пројекта са донатором потписао је градоначелник др сци. мед. Горан Цветановић а сертификате за оба пројекта уручили су амбасадор Европске уније у Србији Емануел Жиофре и министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
Пројекти ће се реализовати у наредних 15 месеци, до 2025. године. Укупан буџет првог пројекта је 495 872 долара, или нешто више од 53 милиона динара. Донатор финансира 382 000 долара, а град Лесковац обезбеђује средства у износу од 113 000 долара. Овај пројекат има своје дефинисане активности, рекао је обраћајући се у име града и градоначелника Лесковца др сци. мед. Горана Цветановића, пројект менаџер Владимир Костић и додао:
“У овом пројекту поставиће се подземни контејнери на 8 локација у граду. Од тога су 4 локације на јавним градским површинама и то на локацији централног градског трга, иза хотела Лесковац, затим стара аутобуска станица, насеље Дубочица и Радничко насеље. Поред ове 4 локације, биће постављени контејнери и у 4 основне школе и то Коста Стаменковић, Јосиф Костић, Вожд Карађорђе и ОШ Радоје Домановић у Братмиловцу. Укупно ће бити постављено 22 подземна контејнера, од тога је 8 за чврст комунални отпад, а 14 осталих су за рецитабили отпад. Значајна ствар у овом пројекту је и набавка специјалног возила за прикупљање и одвоз отпада које је најсавременије опремљено дигиталним мерењем отпада, са погоном на метан чиме се штити животна средина. Значајно је и то да се овим пројектом, од малена подиже свест наших најмлађих суграђана, због чега су и изабране локације у основним школама. На овај начин покреће се и циклус примарне селекције отпада што је неки први корак у процесу рециклаже отпада“.
Други пројекат који се тиче претходне студије изводљивости за рекултивацију, радиће се на локацији старе затворене депоније Брст, која је ван функције дуги низ година, и кроз овај пројект створиће се услови да се омогући израда планских докумената и урбанистичких планова за подручје посебне намене, рекао је Владимир Костић:
“На овај начин град Лесковац показује да се води рачуна о свим ресурсима и локацијама јер без обзира што је то била депонија, она је ипак неки ресурс за наш град и њеном рекултивацијом добиће се финална намена овог простора. У самом процесу одлучивања о намени локације, биће укључено и цивилно друштво и грађани и најшири аудиторијум, који могу на време да изнесу своје потребе и предлоге, како би се на време направио плански документ. Укупна вредност, другог пројекта је 144 540 долара или нешто више 15 милиона динара, где донатор финансира 114 600 долара, а град Лесковац 29 900 долара“.
Први пројекат носи назив “Унапређење система управљања отпадом у урбаном подручју Лесковца уз модерна и иновативна, еколошки прихватљива решења“ а други “Претходна студија рекултивације затворене депоније чврстог отпада на локацији “Брст“ у еколошки прихватљиво подручје јавне намене“. Партнерске инсититуције на ова два пројекта су: Град Лесковац – одељење за друштвене делатности и локални економски развој, ЈП “Урбанизам и изградња“, Академија за пословне студије Јужна Србија, Невладина организација Конектор и Центар за стручно усавршавање у образовању.