Србија и Република Српска данас обележавају заједнички празник – Дан српског јединства, слободе и националне заставе, а повод је сећање на 15. септембар 1918. године и пробој Солунског фронта.
У Нишу празник је обележен манифестацијом ,,Дан традиције“ у Официрском дому, наступима хорова, фолклорних ансамбала и изворних група из jужне Србије, чији је основни циљ управо очување традиције и духовног и културног наслеђа српског народа.
Обраћајући се присутнима, Градоначелник Драгослав Павловић је подсетио да је историја Срба била права епопеја, тешка и величанствена судбина какву нису имали ни много већи и моћнији народи.
,,На Дан пробоја Солунског фронта, славимо српско јунаштво, херојску традицију и страшни усклик дивова старих: „У смрт или слободу отаџбине!“ Прослављамо најславнији нараштај нашег рода, Петра Бојовића, Степу Степановића, Николу Пашића и Живојина Мишића. А са њима и стотине хиљада незнаних јунака чије су кости расуте од Цера до Крфа, острва смрти и наде. Данас славимо српску српску заставу, лепшу од свих! За њу су јуначку крв лили витезови, са њом су у победе јуришали непобедиви!“, поручио је градоначелник Павловић и додао :
,,Српски војници са савезницима 15. септембра освајају 11 км територије. Можда је то мало за географију, али је за историју много! Тих 11 км означили су ослобођење отаџбине, али и крах Великог рата. Наши преци очували су достојанство заставе, данас је ред дошао на нас. Српску заставу, симбол српске слободе, јунаштва и српског језика, преузимамо у руке ми и са истом моралном обавезом дужни смо да чувамо њену светост и њену част“, рекао је Павловић и сваком Србину, где год се налазио, честитао Дан српског јединства, слободе и заставе!
У уметничком програму манифестације наступили су и Хор Чаролија, ансамбли ,,Мозаик“ и ,,Наиса“, КУД ,,Буклија“ и Мушка певачка група богослова из Ниша.
Организатори ,,Дана традиције“ су Канцеларије за младе Града Ниша и удружење АНИП Мозаик уз подршку Града Ниша, а на иницијативу Удружења кореографа Србије , Дечијег културног центра Београда и Министарства културе Србије.