У организацији Института за јавно здравље у Нишу су свечано отворени Дани превентивне медицине. Традиционална манифестација која се ове године одржава по 56. пут окупила је више стотина домаћих учесника и предавача из укупно десет земаља. Трајаће три дана и биће представљено више од 150 научних радова.
„У фокусу скупа су најактуелнији јавноздравствени проблеми. Биће 10 сесија и говорићемо о утицају животне средине и исхране на здравље, затим о здравственом васпитању и превенцији код младих. Говориће се о хроничним заразним и незаразним болестима, о организацији здравствене службе, али и здравственим информационим системима и њиховој имплементацији у систем здравствене заштите“, навео је директор Института за јавно здравље проф. др Миодраг Стојановић.
Градоначелник Драгослав Павловић је нагласио да са поносом може рећи да је нишки Институт за јавно здравље, или како га грађани зову Хигијенски завод, најстарија установа превентивне здравствене заштите на читавом Балкану.
,,Нишки Институт препознајем као једну од највећих снага града Ниша. Попут бедема
Нишке тврђаве, ви деценијама чувате Нишлије, али и све наше људе из региона.
Велики Хипократ је казао да мудар човек здравље треба да сматра као један од највећих благослова. Ми вечерас можемо додати да је зато је превентивна медицина најважнији корак ка човековом благостању“, поручио је Градоначелник Павловић и нагласио да је велика част за Ниш што ће наредних дана бити место окупљања еминентних стручњака из земље и света.
Специјални гост овогодишњег симпозијума превентиве је Фабио Скано, шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Србији који је истакао да превенција није само избегавање болести, већ генерално здраво стање.
“На нама је да деци пружимо адекватну едукацију у вези са правилним одржавањем стања. На првом месту спада скрининг за рано откривање рака, али ту се нећемо зауставити. Мења се свет, тако да морамо и ми да се мењамо. Утичу и навике у исхрани, све је више прекомерно гојазних, што је предуслов за развој кардиоваскулраних проблема“, рекао је Фабио Скано.
Уз подршку Владе Србије, УН ДП , ЕУ и управо СЗО-а, Институт ће наредне Дане превентивне медицине дочекати са обновљеним просторијама и лабораторијама.
„Разлог његовог доласка је и пројекат који спроводи Министарство здравља са Европском унијом, то је пројекат под називом „Европска унија за здравствени систем Србије“, из чијег фонда је повучено 12 милиона евра, а нешто више од 1,3 милиона биће инвестирано у реконструкцију лабораторија у нашем Институту и могу са сигурношћу да кажем да ћемо се тим пројектом изједначити са светским центрима “, навео је директор Стојановић.
Уговор ће бити потписан наредних дана, а рок за завршетак радова је 10 месеци