Грејање у Нишу преко Градске топлане најкасније до почетка јесени наредне 2025. године биће веома здравије и квалитетније, јер ће се значајно смањити угрожавање животне средине.
Према речима директора Топлане, Предрага Милачића, Влада Републике Србије је преко Министарства заштите животне средине определила 126 милиона динара за нишку Градску топлану, односно за изградњу две нове котларнице на природни гас. Реч је о донацији добијеној на конкурсу за доделу средстава за набавку, замену, санацију и реконструкцију котларница за грејање, који је расписало горепоменуто Министарство.
“Према информацијама Министарства заштите животне средине по завршетку конкурса, наш град добио је највећа средства за унапређење система и квалитета грејања. Тај новац биће искоришћен за модернизацију производње и испоруке топлотне енергије потрошачима на десној обали Нишаве и на подручју Градске општине Пантелеј”, рекао је Милачић.
Укупна вредност пројекта је око 160 милиона динара, а Град из свог буџета учествује са 20 процената. Ова средства омогућиће реализацију дуго планираног осавремењивања производње топлотне енергије, као и градњу две нове котларнице у дворишту ОШ “Стефан Немања” и у дворишту објекта Поште на углу Књажевачке и Студеничке улице.
,,Топлотна енергија која ће се призводити на природни гас испоручиваће се потрошачима који тренутно користе топлотну енергију из Топлане “Пантелеј” која сада користи мазут. Оно што је најважније јесте да ће од наредне грејне сезоне житељи Књажевачке улице и тог дела града дисати много чистији ваздух“, поручио је Градоначелник Драгослав Павловић.
Према званичним подацима нишка Градска топлана после вишегодишње модернизације производних погона, тренутно чак 96 одсто енергије производи коришћњем природног гаса. Преостала четири процента топлотне енергије добијају се из котларница које користе мазут и електричну енергију. Када с јесени 2025. године у функцији буду нове котларнице које ће се градити донацијом државе Србије и Министарства заштите животне средине, производња топлотне енергије из енергената који нису природни гас пашће на само 2,5 одсто.