Град Ниш је данас био домаћин првог заседања Мешовите комисије за трговинску сарадњу између Републике Србије и Републике Уганде. Након састанка потписан је и Меморандум о разумевању у области ваздушног саобраћаја, као и споразум о ваздушном саобраћају између Влада Републике Србије и Владе Републике Уганде чиме се отварају врата за повећање обима карго саобраћаја и трговинске размене две земље, које ће на овај начин добити и могућност пласмана својих роба и на трећа тржишта, односно на простор Европе када је привреда Уганде у питању, као и на тржишта Африке, када је у питању наша земља.
,,Добре политичке односе са Угандом морамо да пренесемо на терен економије и значајно проширимо трговинску сарадњу. Уганда је земља са великим потенцијалом када је реч о сировинама и ресурсима, док Србија поседује стручност и технологију која може допринети додатном економском развоју Уганде’’, изјавио је министар трговине Томислав Момировић након данас одржаног првог заседања.
Обраћајући се након састанака са делегацијом из Уганде министар Момировић је подвукао да „Србија остаје посвећена развоју политичких односа са пријатељима из Африке, а нарочито са земљама које су се показале као искрени пријатељи у изузетно тешким временима за нашу земљу“.
„У Нишу смо одржали прво заседање Мешовите комисије за трговинску сарадњу између Републике Србије и Републике Уганде. Председавајући Мешовитом комисијом за трговинску сарадњу, заједно са колегом министром трговине и индустрије Уганде, Вилсоном Мбасу Мбадијем, истакао сам да ово заседање представља ново поглавље у политичким и економским односима између Србије и Уганде. Састанци које смо данас одржали пружиће снажан подстицај даљем унапређењу економских односа између наших земаља“, изјавио је министар Момировић.
Министар је додао да Уганда жели што обухватнији развој економских и трговинских веза са Србијом, нарочито када је реч о увозу пољопривредних производа, а постоји прилика и да наше кондиторске производе понудимо грађанима Уганде, као и другим афричким земљама.
„Желимо да видимо што више српских компанија у овој и другим земљама источне Африке. Наши привредници морају да имају на уму да је Уганда данас тржиште са преко 50 милиона становника и да постоји велики простор за сарадњу, али и пласман наших производа на трећа тржишта. Пољопривреда је свакако најважнији сектор у економији Уганде, а имајући у виду наше потенцијале у аграру и потребе тржишта Уганде за јачање сарадње у овој области, посебан акценат ћемо ставити на извоз пољопривредних производа, али и подршку модернизацији овог сектора кроз различите пројекте и експертизу“, закључио је министар Томислав Момировић.