APSOLVENTKINjE Elektronskog fakulteta u Nišu – Aleksandra Stojković, Aleksandra Dinković i Ana Janaćković – u 3D napravile su modele srpskih crkava, manastira, spomenika i ostalih važnih objekata, pa ih posebnim softverima prenose u digitalni format i čuvaju od zaborava.
Sa izradom 3D modela spomenika počele su pre dve godine kada su se prvi put susrele sa tom tehnikom, a cilj im je, kako kažu, da digitalizacijom kultnog nasleđa promovišu blago naše zemlje, ali i da motivišu ljude da što češće posećuju muzeje.
– Pre dve godine prvi put srele smo se sa ovom tehnikom i shvatile da se digitalizacija uvukla u mnoge discipline, pa i u oblast zaštite kulturnog nasleđa. Postoji velika zajednica arhitekata, arheologa, antropologa i zaljubljenika u baštinu bilo koje vrste, koji je neumorno pretvaraju u elektronsku formu i tako dodatno promovišu. Mi smo, uz pomoć Miljane Bogdanović, započele misiju očuvanja i zaštite kulturne baštine od uticaja vremena i apatije. Ali, kao inženjerke elektronike, sa tehničkim znanjima iz domena računarske grafike, želimo i više: da kroz digitalne sadržaje probudimo angažovanje i znatiželju kod ljudi, jer će trag naše kulture i napretka ostati pouzdano sačuvan – kaže Aleksandra Stojković, koja se za ovu oblast zainteresovala kroz fakultetski projekat “Srbija 3D”, pa je sa koleginicama odlučila da se oproba i u modelovanju.
A, taj proces – nazvan poligonalna geometrija – sličan je pravljenju kućica od plastelina, ali sa preciznošću lego kockica, na primer. Druga tehnika, koju polako uvode, jeste fotogrametrija, odnosno pretvaranja 2D slika u 3D model, uz pomoć složenih matematičkih algoritama i skupu opremu, ali uz još verodostojnije rezultate.
Obe Aleksandre i njihova koleginica Ana, inače, rade zasebno, ali na pojedinim projektima čine tim. Trenutno je u procesu digitalizacija pirotskog Muzeja Ponišavlja, a prototip aplikacije – prošlog jula – mlade nade iz Niša predstavile su i na Politehničkom univerzitetu u Ankoni.