U CELOM pesništvu Gordane Brajović vidim nešto što je trajnije od nas, od našeg tela krhkog, a šta je to? To je drvo! U tom drvetu, čitajući njenu poeziju, video sam da najviše, najsnažnije oseća trešnju, trešnjin cvet.
Ovo je presnik Dragan Kolundžija zapisao o legendarnom reporteru “Večernjih novosti”, i pesnikinje u čiju čast će u petak, 19. aprila, u Aleksincu, 27. put biti održani književni susreti koji čuvaju uspomenui na njeno delo i neponovljivu ličnost.
I svaka ova manifestacija, i počinje ispod jedne stilizovane trešnje, u njenom rodnom Subotincu, u dvorištu osnovne škole. Na nju će simbolično biti postavljeno ime ovogodišnjeg laureata, pesnika Branka Stevanovića, koji je priznanje osvojio zbirkom “Blago nama sa životinjama”. Na toj će se trešnji priključiti dosadašnjim dobitnicima nagrade na konkursu “Gordana Brajović”, među kojima su klasici naše literature za najmlađe – Dragoslav Andrić, Slobodan Stanišić, Dragan Lukić, Mira Alečković, Duško Trifunović, Ljubivoje Ršumović, Dobrica Erić, Pero Zubac, Milomir Kragović, ali i danas popularni Uroš Petrović, Dejan Aleksić, Vesna Aleksić, Dragan Hamović, Violeta Jović, Danica Bogojević…
Žiri i uži izbor
ŽIRI u kome su bili profesori Kristina Mitić (predsednik) i Milutin Đuričković, pisac Jovica Tišma, Dragan Bogutović (novinar i predstavnik porodice Brajović) i Branislav Đorđević (urednik u “Novostima”), u uži izbor izdvojio je još devet naslova. A to su – “Vrtoglavi dani u Plavoj šumi” Zorana Penevskog, “Čuvarkuća” Vlaste Cenića, “Dan kao naručen” Duška Domanovića, “Da sam krava, bila bi mi slatka trava” Stamena Milovanovića, “Ptice selice” Predraga Đurića, “Guguto memeto” Stefana Tićmija, “Varke stare šume” Gordane Maletić, “Tajna gospođe Mandorle” Ane Cakić, “Kaput za dušu” Biljane Vujović Bajke.
Na 27. konkursu u konkurenciji je bilo 36 naslova, što je dvostruko više nego lani. U obrazloženju piše da su knjigu, koju je ilustrovao primenjeni umetnik Kosta Milovanović, preporučila tri velika pesnika – Pero Zubac, Ljubivoje Ršumović i Mošo Odalović:
– Sva trojica prepoznaju i priznaju najvažnije kod pisca za decu, a to je poštovanje dečje misli i dečje tačke gledišta. Zubac prepoznaje još i enciklopedijsko znanje u knjizi, Ršumović naglašava humanizaciju odnosa među životinjama, Odalović prepoznaje i propitivača u pesniku… Branko Stevanović gotovo alhemijski proizvodi novu lektiru za savremene i nove naraštaje.
Priznanje sa imenom Gordane Brajović, koju je Dragan Lukić prozvao “pesmom među pesnicima” će Stevanoviću biti uručeno u Kultgurnom cedntru Aleksinca, uz prigodan program na ovom jedinstvenom festivalu, na kome učestvuju i najmlađi pisci. Ove godine na konkurs za osnovne i srednje škole pristigla su 192 đačka rada, pet školskih časopisa iz svih delova Srbije, regiona i dijaspore. Najuspešniji će primiti nagrade i čitati svoje radove.