Ishod današnjeg glasanja o nacrtu rezolucije o Srebrenici predstavlja Pirovu pobedu onih koji su je podržali, rekao je istoričar Saša Adamović nakon usvajanja rezolucije.
“To je tako zato što se pokazalo koliko se stvari u svetu menjaju na globalnom nivou, jer mi živimo u jednom izuzetno turbulentnom periodu, kada nestaje stari svetski poredak, koji pamtimo po zlu još iz 90-ih godina i taj svetski poredak bio je izrazito nepovoljan prema Srbima i srpskom narodu”, naveo je on za Tanjug.
Istakao je da Srbija sada pokušava da na neki način dovede u pitanje zapadni narativ o onome što se dešavalo na našim prostorima 90-ih godina.
“Mislim da je ovo jedan dobar korak u tom pravcu, jer smo u velikoj meri zapravo to i uspeli i u ovoj situaciji ako za nešto treba da se borimo, jer istina i pravda ne pobeđuju same od sebe, već moramo i mi da damo svoj doprinos”, naveo je istoričar.
Prema njegovim rečima, taj doprinos je bio izuzetan ovog puta, jer živimo u periodu kada je taj stari svetski poredak već na zalasku.
“Međutim, pošto novi poredak još uvek nije stvoren, nadam se da će uskoro biti stvoren i da će on prema Srbima imati jedan drugačiji odnos”, rekao je Adamović.
On ističe da je ovaj međuperiod zbog toga turbulentan za Srbiju, koja mora da se bori za svoje mesto u tom novom poretku.
“Zato što mi branimo i Srbiju, kao i Kosovo i Metohiju i Republiku Srpsku, jer su to dva naša najvažnija državna i nacionalna problema i interesa, tako da je ovo dobar način i pokazatelj kako treba da radimo”, naveo je on.
Naglasio je da treba obratiti pažnju i na one države koje su glasale za rezoluciju “bez obzira da li su pritisnute, ucenjene, potkupljene”.
“Možda će im se uskoro pružiti prilika da promene svoje stavove, kao i sve one države, koje su pohitale da priznaju nezavisnost takozvanog Kosova, a onda smo videli kako se menjao globalni poredak, da su i one menjale svoje stavove, otpriznavale Kosovo i to je takođe bio izuzetan uspeh, čemu bih pridružio i ovaj”, naglasio je Adamović.
On je dodao da upravo oni koji su izazvali nestabilnost Balkana 90-ih godina pokušavaju sada da “razvlaste Republiku Srpsku i da je stave pod dominaciju muslimana”.
Prema njegovim rečima, Srbiji ne preostaje ništa drugo nego da se bori za istinu i pravdu.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o Srebrenici sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 uzdržanih glasova.