Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je u radu Plenarne sednice o uticaju terorizma i ilegalnih migracija na ekonomsku bezbednost, u okviru konferencije “Srbija-Afrika 2024: Dostojanstvo”.
Prvi se obratio direktor BIA Vladimir Orlić, koji je rekao da su danas prisutne delegacije iz 40 afričkih država.
– Želimo da ovaj skup za sve nas zajedno bude početak novog, snažnijeg strateškog partnerstva. Uvek smo se razumeli, gledamo na afričke zemlje kao na bratske. Želim da se okupljamo u kontinuitetu i ovde u Srbiji, i u Africi – kazao je Orlić.
U nama uvek imate pouzdane partnere, i spremni smo na svaki vid stručne saradnje, rekao je direktor BIA.
– Mi ostajemo verni i Povelji UN, u kojoj je osnovni cilj definisan kao očuvanje mira i bezbednosti, međunarodnog prava, i razvijanje prijateljskih odnosa zasnovanih na jednakosti – istakao je Orlić.
Obraćanje Vučića
Vučić je rekao da je Srbija najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi.
– Kod nas ne postoji rasizam, mi volimo afričke narode. Mi to prijateljstvo nazivamo i bratstvom, zato što je skovano u teškim vremenima, u borbi protiv kolonijalizma, i za nezavisnost mnogih afričkih zemalja. Afrika je danas budućnost sveta! Sa druge strane, Srbija, iako relativno mala zemlja, je druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Verujem da neki od vas koji dugo nisu dolazili u Beograd primećuju velike promene – kazao je on.
On je rekao da se nalazimo u izuzetno teškom momentu, i da smo se čak i svi navikli na strašne vesti svaki dan.
– Interesi velikih su uvek bili preči i od interesa života, i od interesa napretka naše planete. I svedoci smo neverovatnog licemerja. Naime, dominacija koju je Zapad ostvario tokom prve industrijske revolucije, onog trenutka kada su zemlje sa Istoka priglile treću i četvrtu industrijsku revoluciju, došlo je do izjednačavanja snaga u svetu. Ali i do promene principa svih onih koji su svetom upravljali po sopstvenom nahođenju – naglasio je predsednik.
Vučić ukazuje da su oni sami sebe proglasili svetionikom demokratije, i da im je glavna težnja bila ekonomska dominacija nad svima.
– Uvek su nas učili da je tržišna ekonomija uslov za napredak. Međutim, kada su u svetu krenule da se dešavaju promene, i kada prva i druga industrijska revolucija više nisu donosile prednost Zapadu, došlo je do promene paradigme. Više tržišna ekonomija ne znači ništa, danas su im glavne protekcionističke mere, i kako da zaštite svoju proizvodnju. Naravno, niko neće u svetskim medijima da se seti da je tržišna ekonomija do juče bila glavni mehanizam napretka – rekao je on.
Saradnja sa vama je od sve večeg značaja, kazao je predsednik.
– Ona nije zasnovana na pokušajima dominacije, već je zasnovana na prijateljstvu i bratstvu – naglašava predsednik.
Vučić: Očekuje me težak dan u Briselu
Predsednik Vučić izjavio je danas da je pred njim težak dan u Briselu gde će, kako je najavljeno, imati sastanke sa svim zvaničnicima EU.
“Danas imam težak dan u Briselu i razgovore sa svim evropskim zvaničnicima koji su novopostavljeni u Evropskoj komisiji. Moja želja je bila da ostanem jutros na otvaranju ovog samita, pa makar i neuspeo da ostvarim sve sastanke”, rekao je Vučić u obraćanju na konferenciji “Srbija – Afrika: Diplomatija”.
Dodao je da je ostao kako bi pokazao značaj tog samita koji se prvi put održava za Srbiju i afričke zemlje.
“Hteo sam da pokažem od kolikog je značaja ovaj samit i ovaj događaj za našu zemlju”, rekao je Vučić i dodao da se nada da ovo nije poslednji skup ovog tipa.
Naveo je da veruje da će i na ekonomskom i političkom i svim drugim nivoima biti organizovano još mnogo skupova.
“Mi ćemo uvek rado obilaziti afričke zemlje i ja verujem da ćemo imati nešto bolja vremena u narednom periodu. Nadam se da ću moći u ime Republike Srbije da posetim veći broj afričkih zemalja, da utvrdimo naše prijateljstvo i da konkretizujemo našu saradnju i da mnogo toga zajednički dobrog napravimo u budućnosti”, kazao je Vučić.
Srbija najveći prijatelj Afrike u Evropi, kod nas ne postoji rasizam
Vučić je poručio i da je Srbija najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi i da se u našoj zemlji pitanje najboljeg mogućeg odnosa prema afričkim narodima nikad nije dovodilo pod bilo kakvu sumnju.
Vučić je istakao da je ponosan što na konferenciji u Beogradu učestvuje 40 zemalja iz Afrike.
“Želim pre svega da kažem da se nadam da se ovde u Beogradu i Srbiji osećate kao kod svoje kuće. Za to imam mnogo razloga. Uveren sam da je Srbija zemlja koja je najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi. U našoj zemlji ne postoji rasizam. Mi volimo afričke narode”, rekao je Vučić na plenarnoj sednici o uticaju terorizma i ilegalnih migracija na ekonomsku bezbednost koja se održava u okviru konferencije.
On je podsetio da je Srbija bila jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja.
“Mi to prijateljstvo (prema afričkim narodima) neretko nazivamo i bratstvom. Zato što je skovano u teškim vremenima. Zato što je pravljeno kroz istoriju, kroz borbu protiv kolonijalizma, kroz borbu za samostalnost i nezavisnost mnogih afričkih zemalja. Afrika je danas u ekonomskom smislu najbrže rastući kontinent. Afrika je budućnost sveta”, naglasio je Vučić.
Dodao je da je Srbija, iako relativno mala zemlja, druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
“Ja verujem da su mnogi od vas koji su ranije bili u Beogradu, a nekoliko godina nisu dolazili, mogli da vide ogromne promene. Od aerodroma do izgleda centra grada, do svega onoga što smo uspeli da uradimo u prethodnim godinama”, rekao je Vučić.
Navodeći da Srbija ima tradicionalno iskreno prijateljstvo sa afričkim narodima, Vučić je istakao da Srbija u Africi proporcionalno ima najveću podršku i teritorijalnom integritetu Srbije i Povelji UN.
Predsednik je čestitao BIA na organizaciji ovog samita i rekao da je ponosan zbog velikog broja zemalja koje učestvuju.
Kako kaže, za nas je to važno, jer se svet nalazi u složenom i izuzetno teškom geopolitičkom trenutku i niko ne može da predvidi šta nas čeka za mesec, dva, tri dana.
“Svi smo naviknuti na te teške vesti te nam vesti da je poginulo 300, 500 ljudi nisu nove, naučili smo sa tim da živimo jer interesi velikih su bili uvek preči i od života i napretka planete”, kazao je Vučić.
Dodaje da smo svedoci licemerja u kojem se svetski poredak menja brže nego ikada i navodi da je sve započelo nakon što su zemlje istoka se isto razvijale tokom treće i četvrte industrijske revolucije nakon napretka koji je Zapad ostvario posle prve industrijske revolucije.
Vučić kaže da je Zapad svoju moć decenijama zasnivao na dva postulata i to da su nosioci suštinske demokratske misli u svetu, svetionik demokratije i pod dva ekonomskom dominacijom Zapada gde je glavni princip bio tržišna ekonomija.
“I nas i vas su uvek učili da je suština poštovanja i napretka ekonomije, ali i demokratije, tržišna ekonomija”, navodi i dodaje da kada su počele da se dešavaju promene, posle treće i četvrte industrijske revolucije, tržišna ekonomija više ništa ne znači, odnosno više suštinski ne postoji.
Ističe i da postoji problem na Zapadu, gde i Srbiju delimično ubraja s obzirom da smo geografski tako smešteni, nisu razumeli da na istoku i u Africi postoji više demokratije nego ranije, pa su “hteli svojim uzusima da urede ceo svet”.
“U takvim uslovima saradnja između nas je od sve većeg značaja, naša saradnja je prijateljska i bratska”, kazao je Vučić dodajući da se saradnja odvija u pet oblasti – bezbednosnom, u smislu zajedničke borbe protiv terorizma, razmena informacija, zatim ekonomska saradnja gde je za Srbiju najvažnije da postigne sporazume o slobodnoj trgovini kao što ima sa Egiptom koji treba da se ratifikuje u Skupštini Srbiji.
Vučić dodaje da je za Srbiju veoma važna politička saradnja sa Afrikom i zahvaljuje većini afričkih zemalja koje su nedavno u Generalnoj skupštini UN prilikom pokušaja da se usvoji rezolucija o genocidu u Srebrenici podržali Povelju UN.
“Uvek možete da računate na našu podršku. Nema tog pritiska iz sveta koji može da nas odvoji od naših afričkih prijatelja”, poručio je.
Predsednik kaže da su za Srbiju i političke konsultacije od izuzetnog značaja i poručuje da je Srbija spremna da podrži sve afričke zemlje u svim međunarodnim forumima, kao i u njihovoj borbi za slobodu, nezavisnost globalnog juga.
Saradnja sa afričkim zemljama, kako kaže Vučić, od izuzetnog značaja je i u obrazovno-naučnoj sferi.
“Na multilateralnom, bilateralnom nivou uvek ćemo biti spremni da pružimo podršku vašim naporima i za promenu u samim Ujedinjenim nacijama i što se tiče broja stalnih članica Saveta bezbednosti UN i nestalnih članica UN, uvek ćete imati glas Srbije i našu borbu zajedničku sa vama da se to na tom nivou ostvari”, naveo je Vučić.