Ministarka nauke Jelena Begović rekla je za RTS da su sa NR Kinom potpisana dva memoranduma o uključivanju Srbije u istraživanje svemira, kako bi se on mogao iskoristiti u mirnodopske svrhe, za razvoj tehnologije i za razvoj inovacija. Treći memorandum se odnosi na iskorenjivanje siromaštva.
Tokom posete predsednika NR Kine Si Đinpinga Srbiji potpisana su tri memoranduma o razumevanju u oblasti nauke.
Ministarka nauke Jelena Begović je rekla da sa Kinom već imamo strateške projekte kojima su otvorena vrata našim naučnicima – da se spoje sa adekvatnim institutima i fakultetima u Kini, kako bi zajedno radili na projektima od biotehnologije do veštačke inteligencije.
Tri potpisana memoranduma su drugačija – prva dva memoranduma su vezana za Kinesku agenciju za istraživanje svemira, kako prenosi RTS.rs.
“Dva memoranduma su vezana za naše uključivanje u to kako svemir iskoristiti u mirnodopske svrhe za istraživanje, za razvoj tehnologije i za razvoj inovacija. Jedan od ovih memoranduma podrazumeva i izgradnju lunarne stanice na kojoj već kineski partneri rade i možda jednog dana i naši istraživači budu mogli da rade u jednom potpuno drugačijem okruženju na Mesecu, ili u orbiti Meseca, i da svoje eksperimente postavljaju u ekstremnim uslovima sa smanjenom gravitacijom”, rekla je Begovićeva.
Treći memorandum se odnosi na iskorenjivanje siromaštva.
“Zajedno sa kineskim partnerima razvijemo modele, pre svega primene novih tehnologija u poljoprivredi kako bi se smanjilo siromaštvo na globalnom nivou i to jeste vezano za ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija, ali i za Inicijativu Pojas i put”, ukazala je ministarka.
Naučna saradnja donosi nam prisup novim tehnologijama
Podseća da je za vreme nedavnog boravka kineskog predsednika najavljeno da će 300 naših studenata dobiti šansu da studira u Kini, kao i da će 50 naših naučnika boraviti u Kini na nekom od njihovih najboljih instituta, odnosno fakulteta.
“Čekamo još detalje od kineskih partnera, ali mislim da je to sjajna šansa i za povezivanje, i za nadogradnju znanja i, na kraju krajeva, za proširivanje istraživačkih aktivnosti naših istraživača”, rekla je Begovićeva.
To će nam, ističe, doneti pristup novim tehnologijama koje se izuzetno brzo razvijaju u Kini.
“Znači u oblasti medicine, biomedicine, biotehnologije, veštačke inteligencije, obrade, velikih podataka. Kina jednostavno sada počinje da prednjači u svetu u mnogim od tih oblasti i mislim da treba uvek učiti od najboljih i vratiti te ljude u Srbiju, dati im infrastrukturu da mogu dalje da rade ovde u Srbiji i da donesu ta nova znanja”, istakla je ministarka nauke.