GRAD Vranje je postao jedna od omiljenih turističkih destinacija “za prenoćiti” na putu do Grčke. Turistički poslanici grada prateći trendove i zahteve tranzitnih turista formiraju i svoje ponude.
Povećao se broj smeštajnih kapaciteta u smislu soba i apartmana, Muzej kuća Bore Stankovića izaziva i dalje najveće interesovanjeo onih koji prvi put dolaze u ovaj grad, a zanimljivo je da ipak najveću zaradu od turista u tranzitu tokom leta imaju kafane i restorani, jer se Vranje na gastronomskoj turističkoj mapi visoko kotira.
– U julu je ostvareno 5.743 dolazaka, zanimljivo je da je u procentima bila više stranih nego domaćih turista (48,5 odsto domaćih turista i 51,5 odsto stranih), od toga u Vranju 93 odsto, a u Vranjskoj Banji sedam odsto. U avgustu su podaci još bolji jer je ostvareno 6.077 dolazaka 42,7 domaćih i 57,3 stranih turista – kaže za “Novosti” Darko Filipović, član Gradskog veća zadužen za turizam.
Dodaje da grad vrlo pažljivo i posvećeno analizira svaku brojku, i da raduje podatak, da se u julu u odnosu na isti mesec u prošloj godini, beleži povećanje za 10,7 odsto što se tiče broja dolazaka u Vranje, dok je u avgustu na isti mesec lani rast za 25 odsto.
Prema podacima iz lokalne samouprave, od početka 2024. do danas je podneto rekordnih 53 zahteva za kategorizaciju i doneto je ukupno 47 rešenja. Šest zahteva su u obradi.
Kapaciteti
UKUPAN smeštajni kapacitet grada Vranja je 126 objekata od tog broja 101 u Vranju i 25 u Vranjskoj Banji. Ukupno je na raspolaganju 1.271 krevet i 1.554 individualnih ležaja i to u Vranju 1.316 ležajeva i 238 u Vranjskoj Banji.
U Vranju se može noćiti u zavisnosti od izbora smeštajnog kapaciteta od 2.500 dinara po noćenju, pa do 10.000 dinara.