У Меморијалном комплекс ,,12. Фебруар “ на Црвеном крсту служен је помен жртвама овог нацистичког концентрационог логора у Другом Светском рату и одржана комеморативна академија поводом 80 година од последњег стрељања логораша и расформирања логора почетком септембра 1944. године.
У знак сећања на дан када је стрељано 36 заточених родољуба и одлуку немачке окупаторске команде о затварању и расформирању концентрационог логора у Нишу, помен свим страдалима, а процењује се да их је било више од десет хиљада у четири године постојања логора, служио је Архиепископ и Митрополит нишки Арсеније.
Подсећајући се на те мрачне године историје српског народа, градоначелник Ниша Драгослав Павловић рекао је да историја народа који је спреман да се жртвује до последњег, читав свет може изучавати на јединственој костурници Ћеле-кули, али и најстаријем концентрационом логору у Југославији, чувеном нишком „Црвеном крсту“.
,,Данас се налазимо у једном музеју жртава кроз који је прошло 30.000 различитих судбина, а око 10.000 остало да сведочи о великом рату и малом човеку који је највише страдао. Ово је тужни простор страдања који чува злогласне тајне тешке прошлости нашега града“, поручио је Павловић.
Градоначелник је додао и да ,,зато своју децу морамо учити да је на Бубњу крвљу и пркосом исписана најсветлија страница наше историје. И данас, 8 деценија од последњег стрељаног сужња у логору, клањајући се пред жртвама свих страдалих, морамо рећи: ми се своје прошлости не одричемо, не кријемо и не стидимо !“ .
Поред Градоначелника Павловића и председника Скупштине града Игора Новаковића, венце на спомен обележје на стратишту унутар логора, положили су и представници Нишавског управног округа, Градских општина, Војске, Полиције, Српско-руског хуманитарног центра, бројних удружења, као и представници СУБНОР-а који је и организатор данашње комеморативне академије.