
METEOROLOG Nedeljko Todorović izjavio je danas da će se visoke temeprature u Srbiji zadržati i narednih dana, do 1. jula, nakon čega nas očekuje osveženje, i dodao da temperature neće biti mnogo niže u odnosu na trenutne.
Foto: AI generated
– Polje visokog pritiska, sa veoma visokim temperaturama i toplim vazduhom, koji prethodnih dana i još uvek se zadržava u Zapadnoj Evropi, se polako premešta ka Srednjoj Evropi i ka području Balkana i Jadrana, tako da ćemo njegov uticaj da osetimo krajem ove sedmice. Tih četiri ili pet dana biće i kod nas u regionu ekstremno toplo vreme, sa maksimalnim temperaturama iznad 35 stepeni, ponegde bi moglo da bude 37, 38, eventualno 39 – rekao je on za K1 televiziju.
Istakao je da od 1. jula da pristiže nešto svežiji vazduh, koji neće drastično uticati na temperaturu, i da će tada temperature biti za tri do pet stepeni niže u odnosu na maksimalne koje nas očekuju u poslednjim danima juna.
Dodao je da pored tog osveženja mogu da se očekuju i lokalni pljuskovi i nepogode.
– U svakom slučaju, u julu ulazimo sa nešto malo svežijim vremenskim prilikama, a kasnije ponovo u julu sledi normalno opet porast temperature, najverovatnije, one letnje vrućine koje dostižu 35 stepeni ili neki stepen više – izjavio je meteorolog.
Prema njegovim rečima, iako je ovaj jun topao, ipak će u proseku biti manje topao u odnosu na prošlogodišnji jun koji je bio najekstremniji do sad.
Todorović je rekao da će i u julu i u avgustu biti toplih dana koji će biti prekinuti sa kratkotrajnim osveženjem, nakon čega će naredni dani ponovo biti bez padavina sa visokim temperaturama.
– Mislim da će biti manje ekstremno toplo, nego prošlo leto i uobičajene će bti smene visokih temperatura sa kraćim osveženjima. To je univerzalna formula. Sad, u nekim letima malo odstupi to. Prošle godine je jun bio ekstremno topao i sušan, a posle je bilo u julu i avgustu ipak nešto, kao kažem bilo i pljuskova i grmljavina u vidu osveženja – naveo je Todorović.
BONUS VIDEO: HIT SNIMAK: Pogledajte kako su Brnabić, Vučević i Mali pozvali građane na skup u Beogradu