GRAD na Veternici će u narednih pet dana, tokom trajanja 17. Leskovačkog internacionalnog festivala filmske režije(LIFFE), biti domaćin brojnim rediteljima, glumcima i drugim filmskim radnicima iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije odakle stiže i 10 najnovijih naslova koji će se, u glavnom takmičarskom programu, nadmetati za Gran pri festivala i još dve nagrade za režiju.
Otvaranje je proteklo u znaku velikana srpskog, jugoslovenskog i evropskog filma Gorana Paskaljevića, njegovih ostvarenja „Čuvar plaže u zimskog periodu“ i „Tango Argentino“, kao i novoustanovljene nagrade „Otisak Gorana Paskaljevića“ koja će se ubuduće tradicionalno dodeljivati filmskom umetniku „koji se ističe autentičnim stilom, koga krasi izgrađen filmski jezik, originalnost u sinematičnom predstavljanju stvarnosti, kao i narativ u funkciji emocionalne i intelektualne afirmacije čovekoljublja, razumevanja i tolerancije“.
LIFFE ovu nagradu dodeljuje u saradnji sa Paskaljevićevom suprugom Kristinom koja je istakla da joj je važno da Goran nastavi da bude prisutan u kinematografskom stvaralaštvu kroz neku vrstu povezanosti između njegovog i dela nove generacije. Svake godine biće raspisivan i konkurs za idejno rešenje statuete koje će biti inspirisano nekim od filmova proslavljenog reditelja. Ove godine je to „Tango Argentino“. Autorka prve statuete je mlada umetnica Nina Nedić, član USILjS „Kornjača“, a njen dobitnik je reditelj i scenarista Vladimir Perišić.
– Ljudsko saosećanje za male i obične ljude, za ponižene i uvređene, za Gorana je bilo važnije od svake forme. Tih, ali dubok smisao za opservaciju, razumevanje i ljubav za društveno odbačene, obojeno saosećanjem i toplim humorom Praške škole i Miloša Formana, karakteristične su za sve Paskaljevićeve filmove. Time je doprineo jugoslovenskoj kinematografiji i po tom otisku ćemo ga zauvek pamtiti. Čast mi je što sam dobitnik ove nagrade – kazao je Perišić.
Treću godinu zaredom selektor filmova za glavni takmičarski program je reditelj i scenarista Ognjen Sviličić koji je istakao da mu je osnovni kriterijum po kojem bira filmove za LIFFE želja da publika pogleda najbolja ostvarenja iz bivše Jugoslavije.
– Ove godine kao da su se autori regiona dogovorili i svi napravili po jedan film o porodici, ali nisu to baš uvek porodice na kakve smo navikli. Sve te priče nam, po ko zna koji put, govore o tome da, u bilo kom delu regiona živeli, svi delimo iste porodične probleme samo su nam, možda, neki put rešenja drugačija – kazao je Sviličić.
Za Gran pri festivala, pored tri domaća ostvarenja: „Lost country“ Vladimira Perišića, „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića i „78 dana“ Emilije Gašić, nadmetaće se i slovenački filmovi „Pero“ Damjana Kozolea i „Uzor“ Nejca Gazvode. Iz hrvatske stižu naslovi „Samo kad se smijem“ i „Sveta obitelj“ Vanje Juranić odnosno Vlatke Vorkapić, iz Crne Gore film Ivana Marinovića „Živi i zdravi“, a iz Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije filmovi „Ekskurzija“ Une Gunjak i „Domaćinstvo za početnike“ Gorana Stolevskog.
LIFFE ima i takmičarski program koji pred publiku, do 30. septembra, donosi autentične rediteljske pristupe mladih autora jugoistočne Evrope, u selekciji Ivana Bakrača i Pavla Vučkovića, dok od osnivanja posebnu pažnju poklanja i selekciji studentskog filma.
Festival organizuje Leskovački kulturni centar. Direktorka ove ustanove Sanja Conić je istakla da festival dosledno sledi svoju viziju povezivanja filmskih autora sa prostora nekadašnje zajedničke države, dok je gradonačelnik Goran Cvetanović istakao da je ponosan na LIFFE. Uz podršku lokalne samouprave, Ministarstva kulture i Filmskog centra Srbije razvio se u prestižnu manifestaciju koja je ugostila više od 100 najpoznatijih reditelja različitih generacija i gde su, u proteklih 16 godina, predstavljena najvrednija filmska ostvarenja regiona.
ODLUKA O NAJBOLjIMA
O nagradama u glavnom takmičarskom programu ove godine odlučivaće glumac i reditelj Irfan Mensur, reditelj i scenarista, koji je i otvorio festival, Ivan Ikić, dvostruki pobednik na leskovačkom festivalu debitantskim ostvarenjem „Varvari“, a zatim i filmom „Oaza“, kao i Predrag Ličina, reditelj i scenarista iz Hrvatske. U programu ostvarenja mladih autora žiri čine: Vuk Ršumović, reditelj i scenarista, Maša Nešković, rediteljka i snimateljka Maja Medić, dok će najbolje studentske filmove birati reditelj iz Bosne i Hercegovine Dženan Esko, Predrag Đurđević, scenarista i glumac Miloš Vlalukin.