Predsednik Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodoro Obijang Ngema Mbasogo boravi u zvaničnoj poseti Srbiji do 27. novembra, a domaćin će mu biti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema programu posete, za predsednika Ekvatorijalne Gvineje u 10.30 časova biće priređena ceremonija svečanog dočeka ispred Palate Srbija, a potom će biti održan sastanak predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodora Obijanga Ngeme Mbasoga.
Uslediće plenarni sastanak delegacija dve zemlje predvođenih predsednikom Srbije i predsednikom Ekvatorijalne Gvineje, a potom će biti održana ceremonija razmene potpisanih sporazuma u prisustvu dvojice predsednika.
Za 12 časova sati predviđene su izjave za medije predsednika Vučića i Mbasoga.
Sledi okrugli sto “Srbija i Ekvatorijalna Gvineja – partnerstvo za budućnost” u Palati Srbija, na kojem će uvodna obraćanja imati predsednici Vučić i Mbasogo.
Pored njih, obratiće se direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović, predsednik Privredne komore Bioko Anhel Nokonoko Mikoso.
Predviđeno je da se sa predsednikom Ekvatorijalne Gvineje sastane i premijer Srbije Miloš Vučević.
Predsednik Ekvatorijalne Gvineje doputovao je juče u Beograd, a na aerodromu “Nikola Tesla” dočekao ga je potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Bilateralni odnosi između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje uspostavljeni su 18. maja 1970. godine.
Kako se navodi na sajtu MSP, bilateralni odnosi jesu dobri, ali je potrebno unaprediti političku i ekonomsku saradnju.
Kako je Tanjugu rečeno u PKS-u, ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje u 2023. bila je 5,68 mliona dolara, što predstavlja četvorostruko povećanje razmene u odnosu na godinu pre, a dominantan je bio izvoz iz naše zemlje koji je iznosio čak 5,6 milona dolara, dok je uvoz bio neznatan.
U prvih devet meseci 2024. ukupno je ostvarena razmena od 2,36 miliona dolara, što predstavlja smanjenje od 56 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a celokupna vrednost razmene pripisuje se izvozu Srbije, dok uvoz iz Evatorijalne Gvineje nije zabeležen.
U top 10 izvoznih proizvoda iz Srbije u 2023. bili su nerazvrstana roba-vojna roba, koja je činila 35 odsto, zatim iznutrice jestive od svinja, smrznute i ostalo sa učešćem od 12 odsto, brašno od obične pšenice i pira, mešani začini, sosovi i ostalo sa po osam odsto, pirinač obrađen i dugačkog zrna (šest odsto), kao i ormari za numeričko upravljanje, kokošje meso, gume za autobuse i kamione i so jodirana namenjena za ljudsku ishranu.
U uvozu iz Ekvatorijalne Gvineje je dominirala nerazvrstana roba (CT).
U PKS ocenjuju da Ekvatorijalna Gvineja može biti važan privredni partner Srbiji, ne samo kroz standardne uvozno-izvozne aktivnosti, već i kroz transfer tehnologije, znanja i obuka.
Kako navode, ostvaren uspeh u izvozu srpskih prehrambenih proizvoda na tržište Ekvatorijalne Gvineje, predstavlja primer i osnovu za privlačenje i drugih srpskih kompanija, posebno u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije, farmacije, građevinarstva i energetike.
Dodaju i da se Ekvatorijalna Gvineja ubraja u zemlje sa višim srednjim prihodima i da prema podacima Svetske banke ima najveći bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika u poređenju sa svim ostalim afričkim zemljama.
Privreda te zemlje je izrazito zavisna od naftnog sektora, a nafta i gas čine 90 odsto ukupnog izvoza zemlje.
Podaci PKS pokazuju i da po proizvodnji nafte Ekvatorijalna Gvineja zauzima treće mesto u Podsaharskoj Africi, posle Angole i Nigerije.
Procenjuje se i da kao članica Ekonomske i monetarne zajednice centralnoafričkih država (CEMAC) koja pokriva šest zemalja ovog regiona, Ekvatorijalna Gvineja može omogućiti srpskim kompanijama pristup regionu od skoro 60 miliona potrošača.