U DOBA najvećeg okupacionog mraka na evropskom tlu koje je grcalo pod čizmom germanskog imperijalizma i njegovih saveznikaa, mali srpski narod se usudio da upali baklju slobode i podigne oružanu pobunu na sopstvenom pragu, poharanom i porobljenom.
Ne želeći da trpi masovne likvidacije svojih sunarodnika pljačku, nasilje i pokušaje asimilaacije koje su činile okupacione vlasti, onog časa kada je najavljena nasilna mobilizaicja srpskih mladića za bugarsku vojsku , jug Srbije se podigao na oružje i na današnji dana 1917 godine započeo je Topličko-jablanički ustanak. Jedini organizovani ustanak u porobljenoj Evropi.
Ovo je danas na državnoj ceremoniji obeležavanja sto-sedmogodišnjice Topličkog ustanka, kraj spomenika Topličkim junacima u centru Prokuplj,a istakao prof. dr Dejan Antić državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalana pitanja koji je predvodio ceremoniju obeležavanja ovoh značajnog datuma u srpskoj istoriji. On je dodao da je odluka o podizanju ustanka doneta u pustorečkom selu Obilić 21. februara 1017. godine, kao i da su nekoliko dana po donošenju odluke da se diže na oružje, buknule borbe sa Bugarima i Austrougarima kod Kuršumlije , Medveđe, Lebana, Žitnog potoka..
– Za kratko vreme srpski ustanici pod komandom Koste Vojinovića, Koste Pećanca, Milinka i Toška Vlahovića sveštenika Dimitrija Dimitrijevića oslobodili su prostor između Jastrepca, Kopaonika, Radan Planine Kukavice i južne Morave gde su obrazovali ustaničku državu. Ipak zbog nadmoći okupatora i nedostatka oružja Toplički ustanak je kroz mesec dana ugušen, a bugarski okupator je na ovim prostorima za samo nekoliko meseci svirepo pobio blizu 2.000 ustanika i blizu 20.000 civila. Među likvidiranima najviše je bilo žena, dece i staraca… U znak odmazde nad Srbima paljene su kuće, a civili koji nisu poubijani internirani su na teritoriju Austorugarske i Bugarske – naveo je Antić.
Dodao je da podaci Crvenog krsta Austrougardske svedoče da se krajem 1917 godine samo u Bugarskoj nalazilo 3.5000 srpskih ratnih zarobljenika i gotovo 100.000 interniranih civila. Neki su na putu za Sofiju stradali po Surduličkim dubodolinama.
– Imajući u vidu stradanje epskih razmera, sadašnje generacije Srba nemaju pravo da zaborave herojsku borbu i žrtvu naš predaka kao ni slobodu koju su nam preci ostavili – rekao je Antić istakvaši da ipak svakome, pa i našim nekadašnji neprijateljima treba pružiti ruku saradnje i prijateljstva jer je to jevanđeljska vrlina. – Moramo da nastavimo zajednički život na ovom trusnom balkanskom podneblju, ali smo dužni da radi naših potomaka pamtimo svoju istoriju kako nam se stradanje u Toplici , Surdulici ili Pustoj reci više nikada ne bi ponovilo.
Na obeležavanju stogodišnjice Topličkog ustanka zaključeno je da je sloboda bila i ostala najuzvišenija vrednost srpskog naroda.
Inače, polaganju venaca i odavanju počasti poginulim junacima Topličkog ustanka, pored delegacije Vlade Srbije predvođene prof.dr Dejanom Antićem prisustvovala je i delegacije Grada Prokuplja, Topličkog upravnog okruga, Policijske uprave Prokuplje, Vojske Srbije i brojna boračka udruženja.