Град Лесковац понео је по други пут награду Екоопштина на конкурсу у категорији Одрживо управљање водом, који је организовала амбасада Француске у Србији и њени партнери: Институт Веолиа, Саинт-Гобаин, Веоила, Decathion, НАЛЕД и СКГО. Конкурс има задатак да створи платформу за размену између локалних самоуправа, предузећа, установа на тему борбе против климатских промена.
Ову свечаност отворио је њ.е. Пјер Кошар, амбасадор Француске у Србији, у присуству гђе Сандре Докић, државне секретарке Министарства заштите животне средине и њ.е. Емануелеа Жиофреа, шефа Делегације Европске уније у Србији.
Награду Екоопштина у категорији Одрживо управљање водом данас је у Београду преузео градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић у присуству директорке ЈКП Водовод Маје Милошевић Милојић. Поред Лесковца награду Екоопштина добили су и Бајина Башта, Београд, Мајданпек, Нови Сад, Осечина и Сокобања.
Награду је градоначелнику Цветановићу уручио амбасадор Француске Пјер Кошар, који је овом приликом похвалио велику мотивисаност свих учесника и богатство интеракција које је пројекат иницирао између партнера, општина и српских школа.
Градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић се захвалио амбасади Француске и амбасадору Пјеру Кошару на награди, нагласивши да је град Лесковац увек тежио да унапреди свој систем комуналне инфраструктуре и стане раме уз раме са градовима Европе и рекао:
„У годинама за нама посвећено смо радили на систему водоводне мреже, те изградили и реконструисали 40 километара исте, извршили реконструкцију СКАДА система у фабрици воде у Горини. Значајан пројект, у велико мери одговоран за унапређење града Лесковца на пољу управљања водама је изградња Постројења за пречишћавање отпадним водама, градског колектора. За све наведено, опредељена је сума од 29,6 милиона евра. Свакако треба говорити и о актуелном ОРИО пројекту који се спроводи у нашем граду. До сада је изведено 60% радова и његова вредност износи 18 милиона евра, а покривеност 16 насељених места и 20 хиљада становника“.
Не смемо заборавити да споменемо и да је први пут од почетка пуњења акумулације Барје, извршено чишћење депонијских преграда – предбрана од наноса насталог од бујичних вода на реци Ветерници и Црцавачком потоку у периоду од 2020-2023. године за шта је уложено око 24,5 милиона динара, додао је градоначелник Цветановић:
„Град Лесковац је један од ретких градова у Србији који је успео да заокружи цео процес од захватања воде са изворишта, пречишћавање такве воде до нивоа за људску употребу, процес водоснабдевања, па до поновног сакупљања искоришћених отпадних вода из домаћинства и са јавних површина, затим њихово пречишћавање враћање воде природи у облику како је из природе и узета односно истог састава и квалитета. Препознали смо да брига о квалитету воде мора бити један од приоритета у раду, а наша дела то и показују као и чињеницу да чувамо животну средину и изворе воде и да рационално користимо воду како би је сачували и за будуће генерације“
Иначе град Лесковац је признање за најбољу Екоопштину први пут добио 2022. године