Европска недеља могућности завршена је данас у Нишу, конференциком на којој су заинтересовани могли сазнају више о могућностима које Европска унија пружа у секторима локалног развоја, територијалне сарадње и зелене транзиције.
Програм је отворен уводним обраћањима амбасадора ЕУ у Србији Емануелеа Жиофреа, министарке за европске интеграције Тање Мишчевић, заменика министра за локалну самоуправу Северне Македоније Ерџана Селимија и Градоначелника Ниша Драгослава Павловића.
„Желео бих да вас охрабрим да активно учествујете, поставите питања и искористите бројне доступне могућности. Заједно, можемо да обликујемо успешну будућност Србије као будуће чланице ЕУ. ЕУ наставља да буде посвећена подршци Србији на путу модернизације, раста и чланства у ЕУ. Ми смо ваши партнери на том путу и сигуран сам да ћемо кроз скупове као што је Европска недеља могућности заједно наставити да градимо будућност“, рекао је амбасадор Жиофре.
„Важно је да разговарамо о томе шта прекогранична сарадња доноси локалним организацијама, невладиним организацијама, до нивоа школа и вртића, до институција које су се показале као спремна да припреме пројекте и повуку средства. Можемо да вам помогнемо и тако што ћемо на данашњим панелима пренети искуства успешних пројеката. Желим вам успешан рад и надамо се великом броју пројеката у новом позиву“, рекла је министарка Мишчевић.
„Ово још једном потврђује заједничко залагање Северне Македоније и Србије да унапреде услове у пограничним регионима и да учине заједничке кораке ка европској будућности“, напоменуо је Селими.
„Ниједна локална самоуправа не може да се развија без помоћи државе, инвеститора и програма ЕУ. ЕУ је велики и потврђени пријатељ нашег града. Кроз различите програме и фондове, она пружа Нишу значајну подршку у модернизацију инфраструктуре, унапређење образовања и заштиту животне средине. Као посебно значајне, издвајамо пројекте ЕУ кроз које успешно сарађуједмо са земљама из региона. На овај начин јачамо пријатељске, економске и културне односе, доприносећи стабилности и општем развоју Балкана“, поручио је Градоначелник Павловић.
Уводни говорници доделили су и сертификате локалним самоуправама и организацијама из Србије и Северне Македоније, које су у претходном периоду већ успешно спровели пројекте прекограничне сарадње. Међу њима су, између осталих, невладине организације из Лесковца и Скопља, општине Медвеђа, Сарај и Крива Паланка. Спроводили су пројекте фокусиране на превенцију поплава, зелени туризам, социјално предузетништво.
Након панела о значају повезивања различитих европских региона, највећи део инфо сесија био је посвећен позивима за пројекте прекограничне сарадње. Последњи део данашње агенде посвећен је пројектима који локалним самоуправама, организацијама и грађанима помажу у процесу зелене транзиције.