Комеморативним скупом и полагањем венаца на Спомен чесму, обележен је 6. септембар Дан сећања на невино страдале Лесковчане у савезничком бомбардовању 1944. године. У само неколико минута на Лесковац је изручено око 600 бомби које су угасиле преко 1000 живота, а град је претрпео огромна разарања. Лесковачка привреда више никада није повратила значај и улогу коју је имала у економији Југославије. Напад на Лесковац био је саставни део операције Недеља пацова која је за мисију имала пресецање комуникација које су окупационе снаге користиле приликом повлачења из Грчке. Ово је, без сумње, најтежи и најтрагичнији дан у историји Лесковца.
На спомен обележје у име локалне самоуправе венац су положили заменик председника Скупштине града Лесковца Оливер Антанасијевић и секретар Скупштине града Зоран Вукашиновић.
Оливер Антанасијевић, заменик председника Скупштине града Лесковца поручио је у свом обраћању, да ће Лесковац увек чувати своју прошлост, али да је уједно и модерна средина у којој живе и раде вредни и марљиви потомци хероја многих ратова, који гледа у бућност али да херојску прошлост не заборавља:
„Наш град је у склопу ратних одлука, које су за прокламован циљ имале прекид непријатељских комуникација у Југославији, а са ове временске дистанце видимо да је све то било погрешно, био бомбардован од стране савезника, порушен и претрпео је огромне људске жртве које су се мериле у хиљадама. Порушено је и оштећено укупно 1840 објеката а тачан број људских жртава никада није утврђен. Обележавајући овај дан, уз пијетет према недужним жртвама, чувамо од заборава страдање нашег народа и саосећамо са породицама жртава. Наши суграђани који су дали своје невине животе треба заувек да остану у нашем сећању, а не смемо да заборавимо ни разлоге њиховог страдања. И управо поштујући сопствену жртву, постајемо браник према онима који би да прекрајају историју чинећи је тиме подобнијом за остварење сопствених циљева.“
Поред делегације града Лесковца, венце су положили представници Министарства одбране и Војске Србије, 3. Центра за обуку и Гарнизона Лесковац, Народне библиотеке Радоје Домановић, Народног музеја, Организације бораца ветерана рата, Градског одбора СУБНОР-а, Удружења потомака ратника и Дома кутуре Рома.